CHP’Lİ TORUN’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A YANIT: BELEDİYELERİMİZİN BAŞARISI ERDOĞAN’IN KORKUSUNU ARTIRIYOR

CHP’Lİ TORUN’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A YANIT: BELEDİYELERİMİZİN BAŞARISI ERDOĞAN’IN KORKUSUNU ARTIRIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’li belediyelere ilişkin sözlerine “Belediyelerimizin her başarılı hizmeti Erdoğan’ın koltuğu kaybetme korkusunu artırıyor” diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP grup toplantısında CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili “Kılıçdaroğlu, kendi belediyesinin hazineden daha uygun şartlar borçlandığını övünerek anlatıyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi zaten bütçesinin 2,5 katı borçlu belediye olarak böyle bir borçlanma hakkına sahip değildir, Bay Kemal. Bunları öğren” demişti.

Erdoğan’a CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Toru’ndan yanıt geldi. ANKA’ya konuşan Torun, Erdoğan’ın yerel seçimlerde kazanamadığı belediyeleri ‘itibarsızlaştırmaya’ çalıştığını belirterek, “Yalan ve iftiralara dayanan siyasetine devam ediyor. Bu siyaset anlayışı, aslında oyunu alamadığı vatandaştan intikam almak istediklerini gösteriyor. Erdoğan, son grup toplantısındaki konuşmasının yarısından fazlasını partimize saldırmak için ayırarak, artık millete söyleyecek sözü kalmadığını göstermiş oldu” dedi.

'TEHDİT ETMEYE KALKIYOR'

Torun, Erdoğan’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni dış borçlanma konusunda ‘tehdit etmeye kalktığını’ belirterek şunları söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı müsaade vermedikten sonra hiçbir belediye borçlanmaya gidemez. Ben onamadan, böyle bir dış borçlanmayı kesinlikle yapamaz’ diyerek, belediyelerimizin vatandaşa hizmet için alacağı kredileri engellemekle tehdit ediyor. Kendisine şunu söylüyoruz: Gölge etmeyin başka ihsan istemez. Milletimizin helal oylarıyla seçtiği belediye başkanlarımızı size yedirmez. Bu sorunlu siyasetten de size de millete de fayda gelmez.”  

Torun, İzmir’deki selin ardından Erdoğan’ın belediyeyi ‘cımbızlanmış’ görüntülerle eleştirmeye çalıştığını kaydederek, “Milletimiz yoksulluk içinde inim inim inlerken, iğneden ipliğe her şeye zam gelmişken, tüm bunların üzerini kapatmak için yine ‘Ey Cehape” ezberine sarıldı. 30 yıl öncesinden cımbızla çekilmiş görüntüler göstererek, şu anki belediyelerimizi kötülemeye kalktı. Erdoğan şunu bilmelidir, sizin attığınız çamurlar bize bulaşmaz” dedi.

‘VATANDAŞLARA HİZMET İÇİN HER TÜRLÜ İMKANA BAŞVURUYOR’

Torun, AKP’nin yerel yönetimlere ‘büyük zarar verdiğini’ belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’de 3 bin 225 olan belediye sayısı 1389’a düşürülmüştür. 1836 belediyenin kapısına kilit vurulmuştur. Belediyelerin öz gelirleri, yüzde 60’lardan yüzde 40’lara indirilmiştir. Seçim beyannamelerinde belediyelerin yetki ve gelirlerini artıracaklarını vadeden iktidar, yerel yönetimleri merkezin ‘transfer bütçesine’ yani vesayetine mahkûm etmiştir. Devletin kurumlarını kullanarak, kendi belediyelerine her türlü imkânı sunan bu zihniyet, muhalefet belediyelerinin en haklı taleplerini karşılamakta bile bin türlü zorluk çıkarmaktadır.  Belediyelerimiz de vatandaşa hizmet götürebilmek için her türlü imkâna başvuruyor. Bunlardan birisi de yurt dışı borçlanma.”

 ‘BELEDİYELERİMİZİN BAŞARISI ERDOĞAN’IN KORKUSUNU ARTIRIYOR’

 “Belediyelerimizin her başarılı hizmeti Erdoğan’ın koltuğu kaybetme korkusunu artırıyor. Erdoğan artık bunun korkusu ve telaşı içinde ne yapacağını bilmiyor. Milletin bin derdinden biri için kelam edemeyip, partimize ve belediyelerimize saldırarak, sorunları gizlemek istiyor. Milletimiz de bu cambaza bak siyasetini artık çok iyi görüyor. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir kişi, işi gücü bırakıp, bir kamu kurumu olan belediyelerin hizmetlerini engellemenin derdine düşer mi? Erdoğan düşüyor. Erdoğan ne yaparsa yapsın, bizim belediyelerimiz tıkır tıkır çalışmaya devam edecek.”