Tiflis'te Türk Sanatı Coşkusu: Cumhuriyet'in 100. Yılına Müzikle Selam Duruldu!

Tiflis'te Türk Sanatı Coşkusu: Cumhuriyet'in 100. Yılına Müzikle Selam Duruldu!

Türk sanatçılar, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlamaları çerçevesinde Gürcistan'da iki konser verdi. İlk konser, Tiflis Devlet Konservatuvarı salonunda gerçekleşti ve Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, Gürcistan'daki Türk kurumlarının temsilcileri, diplomatlar ve konservatuvar yetkilileri tarafından dinlendi.

 Akşam saatlerindeki ikinci konserde ise Gürcistan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Beka Odişaria, Gürcistan Savunma ve Dışişleri bakanlarının yardımcıları, Gürcistan hükümetinden üst düzey temsilciler, Gürcistan Ortodoks Kilisesi yetkilileri, sanatçılar ve diğer davetliler katıldı.

 Büyükelçi Orbay, ayrıca, konserlerin Türk ve Gürcü bestelerini içeren repertuvarının iki ülke arasındaki kültürel yakınlığı vurgulamak amacıyla seçildiğini belirtti. Sanatçılar tarafından verilen konserler büyük beğeni topladı.

 Orbay, bu tür etkinliklerin Türk-Gürcü ilişkilerinde kültürel bağları güçlendirmek için gelecekte de düzenleneceğini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında yıl boyunca benzer etkinliklerin gerçekleştirileceğini ifade etti. Ayrıca, Türk Hava Yolları'na konserlerin düzenlenmesine sağladığı katkılardan dolayı teşekkür etti.