AKP, belediyeleri boğma telaşında

AKP, belediyeleri boğma telaşında
CHP Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

Belediyelerin merkezi yönetim bütçesinden aldığı paylarda bu yıl yeni kesintiler öngörüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “İktidar, pandemi döneminde belediyelerimizin yaptıklarına teşekkür etmesi gerekirken, gelirleri azaltıyor” dedi.

İktidarın Resmi Gazete’de yayımlanan son kararına göre, belediyelerin borç yapılandırma ve kamuya olan diğer borçları için genel bütçe gelirlerinden aldıkları paylardan yapılacak kesinti oranları artırılıyor. Bu kapsamda, vergi gelirlerinde yüzde 40 kesinti yapılan belediyeler için ilave yüzde 10, yüzde 25 kesinti yapılan belediyeler için ilave yüzde 25 kesinti uygulanacak.

Pandemi döneminde merkezi yönetimden istediği destekleri alamayan ancak buna rağmen yardımlarını sürdüren belediyeler adına konuşan CHP Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Saray yönetimine tepki gösterdi.

Torun, belediyeler, il özel idareleri ve bağlı kuruluşlarının vergi gelir paylarından yapılan kesinti oranlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi. Torun, “Belediyelere ‘borçlarınızı yapılandırın’ diye kanun çıkaran ama yapılandıran belediyelerin bile gelirini kesen sorunlu bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

‘HİZMET ETMEYİN’ DİYORLAR

Pandeminin yerel yönetimlere olan desteği artırmak için bir gerekçe olarak kabul edilmediğini ifade eden Torun, BirGün’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Belediyeler, bir yandan ihtiyaç sahibi halkımıza ayni ve nakdi yardımlarda bulunurken bir yandan da vergi, kira ve faturalarda ertelemeler ve indirimler uyguladı., İktidar beş maskeyi dağıtamazken bu hizmetleri veren belediyelerimiz, bütçe olanaklarını da sonuna kadar zorladı. Bu hizmetlere teşekkür etmesi gereken iktidar ise şimdi kalkmış, belediye gelirlerini azaltmanın yolunu arıyor. Vatandaş hizmet bekliyor, iktidar gelirleri kesiyor. Bu açıkça belediyelerimize, ‘siz vatandaşa hizmet etmeyin, yardım götürmeyin’ demektir. Bu açıkça milletin takdirini kazanan belediyelerimizi, acizce cezalandırmaya çalışmaktır.”

KÖTÜLÜKLERİ MİLLETE

“Kesinti oranlarını artırma fikri, iktidarın aklına belediyeleri kaybedince gelmiştir. Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervini har vurup harman savuran iktidar, boşalan kasaya kaynak bulmak için belediyelerin gelirlerine göz dikmiştir. Belediyelerin bütçesi de devletin parasıdır. İktidar, boşalan kasaya kaynak arıyorsa önce dolarla ihale alanlara yönelmeli, israftan vazgeçmelidir. Bu sorunlu uygulamaların vatandaşa faydası yoktur. Vatandaşın hizmet beklediği belediyelere destek vermek yerine, köstek olmayı tercih etmek, millete yapılacak büyük bir kötülüktür. İktidar yol yakınken bu partizan politikalardan vazgeçmeli, belediyeler üzerindeki elini çekmelidir. Çünkü bu uygulamalar belediyelerimizi şu ana kadar yıldıramadı, yine de yıldıramaz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, bizim belediyelerimiz vatandaşın yanında olmaya devam edecek.”