“ÜNYE OSB, RANT ALANI DEĞİL ÜNYE’NİN GELECEĞİDİR”

“ÜNYE OSB,  RANT  ALANI DEĞİL ÜNYE’NİN GELECEĞİDİR”

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu yaptığı basın açıklamasında; “Ünye Osb,  rant  alanı değil Ünye’nin geleceğidir.” Dedi.

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, kamuoyunda son zamanlarda konuşulan OSB’de rant sağlanıyor iddialarına sessiz kalmayarak basın açıklaması yaptı. Uslu açıklamasında; “Ünye’mizin   40 yıllık hayali olan Organize sanayi bölgesinin  550 dönümlük alanda  kurulumu için ilk adımları atılmış ve  bilindiği gibi yatırımcı firmalar burada inşaat çalışmalarına başlamıştır.

Çok uzun zamandır beklediğimiz bu oluşum için bu zamana kadar emeği geçen her kesime her kişi ve kuruluşa ayrı ayrı  teşekkürü bir borç olarak biliriz.

Bundan sonrası için en  büyük beklentimiz bu alanda fabrikaların bacalarının tütmesi ve üretime geçilerek binlerce istihdam sağlanması, İlçemizin kalkınmasına-geleceğine katkı verilmesi  olacaktır.” dedi.

Uslu ayrıca; “Büyük umutlar beslediğimiz bu yatırımları heyecanla  beklerken bir yandan da kamuoyunda yayılan ve her çevreyi fazlası ile rahatsız eden  “OSB’de rant sağlama iddiaları “ bizleri de son derece  rahatsız etmiştir.

Konunun önemini hafifleten, rahatsız edici bu tür paylaşımlar   ve dedikoduların ortaya çıkması  aslında OSB’ yi  ranta kurban edecek  yaklaşımlardır.

Bu tür yaklaşımlar ayrıca   yatırımcıların heyecanını, motivasyonunun engellemekten öteye gitmeyecek hezeyanlardır.

 Ünye OSB’de alt yapı çalışmaları Kasım 2022 itibari ile sonuçlandırılmış ve yatırımcılar için işe başlama zamanı henüz gelmiştir. Başka bir deyişle burada yer sahibi olan yatırımcılar inşaatlarına başlamak için alt yapının bitmesini beklemekte olup bu işler tamamlandıktan sonra iki yıl süre ile işlerini bitirmeleri gerekmektedir.

Arsa tahsis sözleşmesinden sonrasında,

1- Proje Teslim ve Tasdik = 1 yıl

2- Yapı Ruhsatı = 2 Yıl süreleri ile sınırlandırılmıştır.

Proje teslim ve Tasdik işlemlerinin gecikmesinden kaynaklı problemlerde ilgili yönetmeliği göre 6 ay daha ilave süre verilebilmektedir.

Yapı Ruhsatının 2 yıllık süresi içerisinde tamamlanamaması halinde yönetim kurulu başkanlığı tarafından makul sebeplerin varlığı söz konusu ile 2 yıl daha ek süre verilebilmektedir. İlaveten sürenin yetersiz kalması söz konusu olursa bakanlığa yapılan müracaat ile 1 yıl daha ilave süre verilebilir.

Buradan da anlaşılacağı gibi yatırımcıların önünde henüz iki yıl gibi bir süreleri olup hiçbir yatırımcı burada aldığı arsayı rant kapısı olarak görmemektedir.

Burada önemli olan bölgenin alt yapı ile ilgili sorunlarının, elektrik-doğalgaz bağlantılarının hazır hale getirilmesidir.

 Buradaki gecikmeyi rant olarak tanımlayanlar keşke alt yapı çalışmalarının bir an önce bitirilmesi için etkili ve yetkili isimlere aynı duyarlılıkta seslerini duyurabilseler ve bu sorunları dile getirerek altyapının tamamlanmasına katkı verebilseydiler.

Böylece oluşturulacak kamuoyu ile bu süreç hızlanır, ilgili ve yetkili koltuğunda oturup bu güne kadar çeşitli bahaneler üretmeye çalışanlarda  daha çabuk harekete geçmek zorunda kalırlardı.

Maalesef ki aynı duyarlılığı bugün rant üretme fikrini ileri sürenlerde bu zamana kadar göremedik. Yine maalesef ki etkili ve yetkili kişiler bu zamana kadar buradaki sorunların çözülmesi için gerekli çalışmayı ve fedakarlığı istenildiği ve beklenildiği kadar gösterememişlerdir.

 Sonuç   olarak geçte olsa  gecikmelide olsa alt yapı sorunları bugün itibarı ile bitme noktasına gelmiştir.

Bundan sonra artık yatırım zamanı olup bölgemize üretim ve istihdam sağlamak üzere kolları sıvama zamanıdır. Zaman kimlerin haklı kimlerin haksız olduğunu elbette ortaya çıkaracaktır. Fakat burada önemli olan haklı ya da haksızı bulma çabası değil bir an önce yatırımlara başlanması için gerekli olan ortamı sağlamak olmalıdır.

 Ancak büyük ümitler ile girişilen bu başarı yolunda rant hikayeleri üreterek yatırımcıların önünü kesmek doğru bir yaklaşım değildir, olmamalıdır.  Doğru olan herkesin görev ve sorumluluğunu zamanında ve yerinde gerçekleştirmesidir. Eğer zamanında ve yerinde gereğini yapmaz iseniz böyle gecikmeler yaşar ve bu tip spekülasyonlara yol açarsınız.

Sonuç olarak her kesimin bu durumdan ders çıkarması gerektiği,  görev ve sorumluluklarını daha fazla benimseyerek yerine getirmeleri durumunda her şeyin çok daha güzel olacağı ve işleyeceği ayrıca her hangi bir yoruma açık bir durumun kalmayacağı aşikardır.

Konunun bu yönde bir bakış açısı ile değerlendirilerek yatırımcıların moral ve motivasyonlarının kırılmaması, tam tersine onların işlerinin kolaylaştırılmasının yetkililerce sağlanmasının, yatırımcılarımızı   bir an önce üretime, istihdama ve başarıya götürecektir diye düşünmekte ve inanmaktayız..”dedi.