İSRAİL’DE YUNUS EMRE ANILDI

İSRAİL’DE YUNUS EMRE ANILDI

İsrail Türkiyeliler Birliği gerçekleştirdiği birçok etkinlikle İsrail’de Türk kültürünü yaşatmaya devam ediyor.İsrail’de Türkiyeliler Birliği, UNESCO’nun 2021 anma etkinlikleri arasına aldığı Türk şair Yunus Emre ile ilgili bir sunumu zoom üzerinden düzenledi.

İsrail Türkiyeliler Birliğinin sosyal medya hesaplarında canlı olarak yayınlanan program, İsrail’in tarihi Yafa meydanında, Saraya’da gerçekleşti. Türkiye Maslahatgüzarı Tolga Budak Yunus Emre’nin önemini dile getiren bir konuşma yaptı.

Türkiyeliler Birliği Başkanı Ovi Roditi Gülerşen ise, geçtiğimiz yıl, pandemi öncesi bu mekânda Türkiyeliler Birliği’nin dünya çapında bir keman virtüözü olan Cihat Aşkın ,Piyanist Gökhan Aybulus'u ağırladığını ve Dr. Yosef Sibi’nin minyatür Türk evleri sergisinin açıldığını, gelecekte de benzer projelerinin bulunduğunu ifade etti.

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen Av.Yakup Barokas; Yunus Emre’nin, benimsediği “yetmiş iki millete bir göz ile bakmak” ilkesiyle UNESCO’nun temel değerlerini oluşturan barış ve hoşgörü ilkelerine sekiz asır öncesinden sahip olan evrensel bir kişi olduğunu belirtti.