3'LÜ SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3'LÜ SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Milli Savunma Bakanı Akar, 9'uncu Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından, Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Burchuladze ile ortak basın toplantısı düzenlediler.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Savunma Bakanları 9’uncu Toplantısının ardından Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan’ın uzattığı dostluk elini tutmasını beklediklerini söyleyerek, “Küresel ve bölgesel düzeyde risk, tehdit ve tehlikelerin ciddi şekilde arttığı günümüzde Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasında tesis edilen bu işbirliğinin tüm ülkelere örnek olacak düzeyde olduğunun da altını burada çizmek istiyorum. İnanıyorum ki geliştirdiğimiz bu dostluk, dayanışma ve işbirliği bölgede kalıcı barış ve istikrara ciddi şekilde olumlu katkılar sağlayacaktır. Ermenistan’a uzatılan barış ve dostluk elinin tutulmasını bekliyoruz. Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan’ın uzattığı dostluk elini tutması hem kendisinin hem de bölgenin barışı ve istikrarı açısından çok önemli. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesini gerektiğini de bir kez daha burada vurgulamak istiyorum. Ermenistan ateşkes ihlallerinden kaçınırsa, ateşkes anlaşmasına uyarsa istikrarın bir parçası olabilir.

Biz bunu temenni ediyoruz ve böyle olmasını arzu ediyoruz. Böyle yapmalarını bekliyoruz. Bölgede barış ve huzurun temin edilmesi ve kalıcı hale gelmesi sadece ülkemiz için değil, tüm bölgeler içinde bölgenin güvenliğine ve refahına katkı sağlayacaktır. Bölgesinde ve dünyada her zaman barış ve istikrardan yana olan Türkiye Kafkasya’da olduğu gibi Karadeniz’de de barış ve istikrar için büyük gayret sark etmektedir” dedi.

“BU DÜŞMANCA TAVIR YUNANİSTAN KÜSTAHLAŞTIĞINI GÖSTERMEKTEDİR”

Yunanistan’ın Türk uçaklarına radar kilidi atmasına tepki gösteren Bakan Akar, “Ege’deki gelişmelere yakından baktığımızda Türkiye gerçekten barış ve istikrar için böylesine gayret gösterirken, komşumuz Yunanistan ise istikrarsızlığı körükleyen, provokatif söylem ve eylemleri ile yayılmacı ve saldırgan politikalarına maalesef devam etmektedir. Her geçen gün bunlara yeni provokasyonlar eklemektedir.