GÜRCİSTAN’DA KATI KURALLAR UYGULANIYOR

GÜRCİSTAN’DA KATI KURALLAR UYGULANIYOR

Gürcistan pandemi nedeniyle yabancı uyruklu tır sürücülerinin uyması gereken kuralları daha da katılaştırdı.

Gürcistan’da pandemi nedeniyle getirilen kuralları Gürcistan Batum Başkonsolosluğu sosyal medya hesaplarından yayınlayarak kurallara uymayan şoförlere ise 2000 Lari tutarında idari para cezası verileceğini belirtti.

Gürcistan Batum Başkonsolosluğu tarafından yapılan duyuruda;

“Gürcistan’a girişten itibaren, ülkenin terk edilmesi gereken azami süreler:

- Azerbaycan yönünde 36 saat içinde

- Rusya yönünde 48 saat içinde

- Limandan feribotla çıkışta 7 gün içinde

- İthalat yükü getiren veya boş gelip ihracat yükü alan araçlar için 96 saat,

- İthalat yükü ile gelip ihraç yükü alarak ayrılan araçlar için 7 gün

Ayrıca, ülkede 72 saatten fazla kalmasına izin verilen sürücülerin, ilk girişten sonraki her 72 saat içinde yeniden PCR testi yaptırmasına yönelik zorunluluğun kaldırıldığı yönünde Gürcistan Gümrük idaresinden bilgi alınmıştır.

Tırlar sadece belirlenmiş yerlerde durabilir ve sürücüler, ihtiyaçlarını bu noktalarda karşılayabilirler.

Kurallar, sınırdan girişte Gürcü yetkililer tarafından sürücülere bildirilmektedir. Ayrıca T.C. Ticaret Bakanlığı Gürcistan sayfasından ve Büyükelçiliğimiz sayfalarından da gerekli duyuru ve uyarılar yapılmaktadır.

Kurallara araç arızası gibi sebeplerle riayet edilememesi halinde, 112 hattından polis çağırılarak tutanak tutturulması ve bu tutanakla yazılacak cezaya itiraz edilmesi mümkündür.

Kural ihlali durumunda yazılan cezalar ödenmeden Gürcistan’a araçların geri girişine müsaade edilmemektedir. Kaza, arıza, sağlık sorunu gibi haklı gerekçesi olan sürücülerimiz, cezalara yapacakları itirazlar konusunda Büyükelçiliğimizden destek talep edebilirler.

Gürcistan’dan transit geçecek sürücülerimize sınırda yapılan ateş ölçümde yüksek ateş tespit edilmesi halinde,  12 gün boyunca sürücülerimizin Gürcistan’a girişine izin verilmemektedir. Sürücülerimizin bu ihtimali göz önünde bulundurarak tedbirlerini almaları ve yanlarında yeterli erzak ve benzeri ihtiyaçlarını ihtiyaten bulundurması tavsiye olunur.

Söz konusu kurallar Gürcü makamlarca katı biçimde uygulanmaktadır.” Denildi.