GÜRCÜ VATANDAŞLAR ARTAN FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ

GÜRCÜ VATANDAŞLAR ARTAN FİYATLARDAN  ŞİKAYETÇİ

Gürcistan vatandaşlarının Artvin'in Kemalpaşa ilçesine gelerek yoğun şekilde alışveriş yapması nedeniyle fiyatların arttığını belirten vatandaşlar, "Gürcistanlı vatandaşların buraya bu kadar yoğun gelmesi sadece dükkan kiralarını artırmadı içerdeki fiyatları da artırdı. Bakın bu markette alışveriş yapan Türk var mı" dedi. Gürcü vatandaşlar da fiyatların artmasından yakınarak "Bir ay önce buraya geldiğimde fiyatlar ucuzdu, şimdi ise fiyatlar çok yükselmiş" diye konuştu.

 

BİR ŞEY ALAMADIM PARAYI GERİ GÖTÜRÜYORUM"

Gürcü vatandaş Leyla Çıkuva, "Bir ay önce ben buraya geldim ucuzdu fiyatlar şimdi ise çok fiyat koymuşlar, bu ne böyle. Bir şey almadım parayı geri götürüyorum. Üstelik de Gürcistan'dan geldim buraya" dedi.Kemalpaşa'da taksicilik yapan vatandaşlar ise şunları söyledi:-Gürcü gelmiş Kemalpaşa'da 9-10 lira maaş alıyor ve bizim de asgari ücret ortada ve bizim nasıl geçindiğimiz ortada. Gürcistanlı vatandaş 20 lariyle bir sürü şey alıyor ve üstelikte gümrükten vergisiz geçirince daha ucuza mal ediyorlar.-Bizde ne Gürcistan'a geçip alışveriş yapıyoruz ne de burada. Bakın burası ana baba günü Gürcülerin bize hiçbir faydası yok.-Bakın burada alışveriş yapan bir tane Türk var mı, bakın bir tane Türk yok.-Gürcülerin yoğunluğundan dolayı zincir marketlerde fiyatlar yükseldi, hatta ekmek 6 lira oldu dolayısıyla dükkanların kiraları da arttı. Marketlerde fiyatlar yükselince doğal olarak biz de girip alışveriş yapamıyoruz. Biz girince 4-5 binden aşağıya çıkamıyoruz bir aylık kumanya alalım diye. Oysa Gürcüler gidiyorlar 100 lariyle bir aylık alışverişini yapıp çıkıyorlar. Bizim para çarçur oldu gitti."

TÜRKİYE'DEN GİDİYOR BU PARALAR GÜRCİSTANA

Kemalpaşalı vatandaş, "Biz burada yaşayan bu köylü olduğumuz için Sarp sınır kapısından beş buçuk milyona yakın insan buradan bir yılda geçiyor ve bunun sadece bir milyonu kumarhaneye, gazinolara gitmiş olsa buradan sadece 100 dolar bir kişi kaybetmiş olsa yıllık nerdeyse bir milyar dolardan fazla para. Ben daha fazla para Gürcistan'a gitmiştir diye düşünüyorum. Türkiye'den gidiyor bu paralar ve buradan giden para Gürcistan'da kalıyor. Bugün Gürcistan'ın bir larisi bizde yedi liraya denk geliyor" dedi.