Netanyahu: BAE, İsrail´e 10 milyar dolar yatırım yapacak

Netanyahu: BAE, İsrail´e 10 milyar dolar yatırım yapacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ürdün´ün hava sahasını kullanmasına izin vermemesi nedeniyle iptal ettiği Abu Dabi ziyaretini "kısa süre sonra" gerçekleştireceğini ve BAE´nin İsrail´de 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını belirtti.

Netanyahu, İsrail'i ziyaret eden Çekya Başbakanı Andrej Babis ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi. Başbakanlık ofisinde yapılan görüşmede üç ülkenin COVID-19 ile mücadele kapsamında atabilecekleri ortak adımlar ele alındı.

Görüşmenin ardından üç lider ortak basın toplantısı düzenledi

Netanyahu, İsrail, Çekya ve Macaristan'ın COVID-19 aşısı araştırmaları ve üretiminde iş birliği yapacağını, aşı olanlara verilen ve "yeşil pasaport" olarak adlandırılan belgeyi taşıyanların bu ülkeler arasında seyahatine izin verileceğini belirtti.

Ürdün'ün hava sahasını kullanmasına izin vermemesi nedeniyle son dakikada iptal ettiği Abu Dabi ziyaretine de değinen Netanyahu, "BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile telefonda görüştük. Ziyaret kısa süre sonra olacak. Bin Zayed, BAE'nin farklı projeler aracılığıyla İsrail'e 10 milyar dolar yatırım yapacağını belirtti" dedi.

Macaristan Başbakanı Orban, İsrail'in COVID-19 salgınına karşı verdiği mücadeleden övgü dolu sözlerle bahsederken, Çekya Başbakanı Babis'in Uluslararası Ceza Mahkemesinin Filistin topraklarında 2014'ten bu yana işlendiği iddia edilen savaş suçlarına ilişkin soruşturma açma kararını eleştirmesi dikkati çekti.